![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Litografier / Färglitografi 7437011
*
nr 743 7011
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Färglitografi , Albin Amelin (1902-1975), 272/310, Varvsarbetare, motivets mått: 57 x 67
Kondition: fuktskada
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:04:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/2 14:21:44
1
450 kr
13/2 05:42:03
2
450 kr
27/2 11:55:27
3
600 kr
27/2 12:33:09
1
550 kr
27/2 18:24:46
4
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Albin Amelin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: albin amelin färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige varvsarbetare
-
5020 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:47
-
5142 Färglitografi
Gunnar von Gegerfelt (1926 - 2012), Sverige. Utsik..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:08
-
4186 Färglitografi
Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. Brudpar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:52
-
6007 Färglitografi
Lars Eklind. Signerad, numrerad 50/100, daterad -5..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:55
-
5005 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Soldag på N..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:37
-
5059 Färglitografi
Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad 1..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25
*
Albin Amelin
Kondition: fuktskada
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Albin Amelin
nr 743 7011
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Färglitografi , Albin Amelin (1902-1975), 272/310, Varvsarbetare, motivets mått: 57 x 67
Kondition: fuktskada
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 650 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/2 14:21:44 | 1 | 450 kr |
13/2 05:42:03 | 2 | 450 kr |
27/2 11:55:27 | 3 | 600 kr |
27/2 12:33:09 | 1 | 550 kr |
27/2 18:24:46 | 4 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.![](/tema/themes/{7D72AADE-6D92-4999-AD32-DDDAAE47E348}_183x97.jpg)
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Albin Amelin
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: albin amelin färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige varvsarbetare
-
5020 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:47 -
5142 Färglitografi
Gunnar von Gegerfelt (1926 - 2012), Sverige. Utsik..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:08 -
4186 Färglitografi
Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. Brudpar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:52
-
6007 Färglitografi
Lars Eklind. Signerad, numrerad 50/100, daterad -5..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:55 -
5005 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Soldag på N..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:37 -
5059 Färglitografi
Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad 1..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25